Společnost českých patologů
REKLAMAEuropean Society of Pathology
Úvodní stranaAktuální zprávyArchivZápisyKalendář akcíO společnostiStandardy,...DoškolováníIAPKontakty

REKLAMAbamed s.r.o. (www.bamed.cz)
Stránky časopisu (www.CSpatologie.cz)

Archivní zprávy

Podnikatelé, vstupujte do odborů!
(Zveřejněno 07. 02. 2005)

Rozbor jednoho ze současných problémů zdravotnictví. HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

HN.IHNED.CZ, 4.2.2005

Jan Šťastný: Podnikatelé, vstupujte do odborů!
Objevil se nový fenomén. Odbory nabízejí podnikatelům, že je budou zastupovat v jednáních o cenách práce. Neuvěřitelné se stalo skutečností. Lékařský odborový klub, který vznikl jako "odborová odnož České lékařské komory" a doposud chránil zájmy lékařů-zaměstnanců, hodlá totiž zaštítit i lékaře-podnikatele.

Představte si, že by manažeři průmyslových závodů vstupovali do odborového svazu KOVO. Absurdní! Proč to tedy LOK dělá?

Odpověď je v tomto případě složitá. Samozřejmě, LOK vyslovil své důvody, proč se k tomuto kroku rozhodl. Člověk se až musí sklonit před tak silnou dávkou altruismu, který z jeho prohlášení čiší. Sklonit se, anebo získat podezření, že za tím vším, co se v současné době ve zdravotnictví odehrává, je ještě něco jiného, skrytého, že se jedná o pečlivě připravený scénář a aktéři jsou loutkami v rukou dovedného loutkaře.

Osobně se přikláním k verzi druhé. To, co se na pódiu loutkového divadla odehrává, má skrytý, ale jasný cíl: ovládnout zdravotní systém v České republice, zničit privátní poskytovatele i plátce (zaměstnaneckých pojišťoven) a obsadit prostor, který uvolní. Integrovat veškerou ambulantní péči do nemocnic a "vyvoleným" loutkám povolit malé souběžné privátní praxe. Financování zdravotnictví soustředit do jediného zdroje a ten ovládnout.

Cesty směřující k tomuto cíli jsou velmi rafinované. Je třeba mít mediální převahu nad "nepřítelem". Dále rozeštvat loutky "nepřítele" mezi sebou. Třetím cílem je destabilizovat systém financování zdravotnictví. Pak už stačí vítězoslavně přijít s řešením.

Dění v českém zdravotnictví doposud skutečně vypadá, že se odehrává podle tohoto scénáře. Pimprlata se pohybují, jak mají.

Média reprodukují především názory České lékařské komory a Lékařského odborového klubu. Vyhláška o úhradách zdravotní péče, kterou připravila komora a vydalo Ministerstvo zdravotnictví, je faktorem destabilizujícím financování zdravotnictví. A zároveň rozeštvává poskytovatele péče, neboť osoby a instituce, které vyhlášku kritizují, jako by stály proti zájmům privátní sféry, která má dostat "přidáno". Komora a klub úspěšně manipulují s tou částí lékařské veřejnosti, která se o problematiku financování zdravotnictví nezajímá a je náchylná podlehnout populistickým nabídkám...

Od roku 1989 až dosud nebylo nikdy ohrožení privátní sféry ve zdravotnictví tak silné a bezprostřední jako v současné době. Ale třeba to všechno jsou jen paranoidní představy. Kéž by.

Autor je soukromým patologem

Zpět na přehled zpráv

Přidej na Seznam Přidat do mého přehledu na Google Přihlásit se k odebírání informačního kanálu (RSS)  Všechna práva vyhrazena,  Copyright © 2004-2017 Společnost českých patologů ČLS JEP