Společnost českých patologů
REKLAMAEuropean Society of Pathology
Úvodní stranaAktuální zprávyArchivZápisyKalendář akcíO společnostiStandardy,...DoškolováníIAPKontakty

REKLAMAbamed s.r.o. (www.bamed.cz)
Stránky časopisu (www.CSpatologie.cz)

Archivní zprávy

Komise Ministerstva zdravotnictví pro screening nádoru prsu.
(Zveřejněno 14. 02. 2005)

Tisková zpáva MZ ČR.

Oddělení protokolu, zahraničních styků a komunikace s veřejností
Mgr.Václav Šebor, vedoucí oddělení, tel.: 224972601, 224972167, e-mail: tis@mzcr.cz

Ke shodě zatím nedošlo


08.02.2005 - V pondělí 7. února se sešla Komise Ministerstva zdravotnictví pro screening nádoru prsu. Jednání se zúčastnila také ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která hned v úvodu od členů komise požadovala vysvětlení stávající situace v budování sítě zařízení mamografického screeningu v České republice. V odpovědích paní ministryně postrádala jasné argumenty pro zařazování těchto specializovaných pracovišť do spolehlivé sítě, zejména pak nebyla spokojena s její geografickou nerovnoměrností. Argumenty kupříkladu o jedné z premis výběru - minimálně 5000 vyšetření ročně, zaručujících kvalitu prohlídek se spolehlivou rozpoznatelností nálezu tumorů v řádově již milimetrových rozměrech – signalizovaly určité podceňování významu diagnostických mamografických vyšetření a absenci potřebné součinnosti v celoplošné prevenci nádoru prsu.
K jednání byl přizván MUDr. Karel Nedvěd z Polikliniky Choceň, a.s., jemuž bylo z důvodů údajných nenaplnění požadovaných kritérií zamítnuto provádět mamografický screening již v roce 2002. Milada Emmerová v této souvislosti připomněla, že ještě za své poslanecké éry byla opakovaně žádána poslankyní za ODS Veronikou Nedvědovou, manželkou MUDr. Karla Nedvěda, o pomoc při řešení této situace, což se snažila, naposledy i krátce po nástupu do své nynější funkce, naplnit. Ale i při tomto jednání komise pro screening nádoru prsu se potvrdilo, že navzdory zajištění mamografického screeningu špičkovou lékařkou, s požadovaným množstvím absolvovaných vyšetření, nebyl v Chocni screening povolen a není k tomu vůle ani do budoucna.
Byl tu ostatně projednáván i jiný případ lékaře, který vysoce překračuje potenciálním množstvím 7000 ročně vyšetřených pacientek stanovené kritérium, ale ani jemu nebylo a zjevně nebude vyhověno.

Jak pak řekla paní ministryně, na jedné straně jsou jakási kritéria, na druhé straně však také geografická dostupnost, a hraje tu jistě roli i otázka finančních výhod. Argumenty členů komise ministryni zdravotnictví nepřesvědčily o správnosti zvoleného postupu, a když se v dalším průběhu jednání seznámila s některými zákulisními výpady vedenými proti ní samé, oznámila členům, že se podrobně seznámí s dosavadními výsledky působení tohoto orgánu a posoudí, zda nadále může komise jednat jménem Ministerstva zdravotnictví v tak významné oblasti, jakým právě je screening nádoru prsu.
O konzultaci bude požádána radiologická společnost ČLS JEP a dále pak i Česká lékařská komora.  

© 1996 - 2005 Ministerstvo zdravotnictví
Palackého nám. 4 128 01 Praha 2
Tel.: +420 224 971 111, Fax: +420 224 972 111,
E-mail: mzcr@mzcr.cz

Zpět na přehled zpráv

Přidej na Seznam Přidat do mého přehledu na Google Přihlásit se k odebírání informačního kanálu (RSS)  Všechna práva vyhrazena,  Copyright © 2004-2017 Společnost českých patologů ČLS JEP