Společnost českých patologů
REKLAMAEuropean Society of Pathology
Úvodní stranaAktuální zprávyArchivZápisyKalendář akcíO společnostiStandardy,...DoškolováníIAPKontakty

REKLAMAbamed s.r.o. (www.bamed.cz)
Stránky časopisu (www.CSpatologie.cz)

Archivní zprávy

Společné stanovisko k iniciativě MUDr. Malíka
(Zveřejněno 16. 11. 2010)

Společné stanovisko Společnosti českých patologů ČLS JEP a Společnosti klinické cytologie ČLS JEP k iniciativě MUDr. Malíka.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Dovolujeme si vás oslovit v reakci na iniciativu MUDr. Tomáše Malíka směřující ke vzniku občanského sdružení „Sdružení screeningových cytologických laboratoří“ (dále jen „Sdružení“).
Společnost klinické cytologie a Společnost českých patologů ČLS JEP v žádném případě nepodporují vznik shora uvedeného Sdružení, a to především s ohledem na skutečnost, že cytologické screeningové laboratoře jsou odborně zastřešeny oběma stávajícími výše zmíněnými odbornými společnostmi.
Iniciativa založení a vzniku „Sdružení“ je zcela soukromou akcí směřující k založení a vzniku ryze soukromoprávního subjektu. Vznik takového sdružení je v souvislosti s existencí fungujících odborných společností naprosto nadbytečný.

Považujeme za nezbytné informovat Vás o tom, že právě s ohledem na soukromoprávní charakter tohoto subjektu, tento nemusí sdružovat všechny screeningové cytologické laboratoře, k účasti ve „Sdružení“ nemůže být nikdo nucen.
  
Vzhledem k tomu, že si projekt MUDr. Malíka klade za cíl sdružit „všechny“ screeningové cytologické laboratoře obracíme se na Vás jako představitelé Společnosti klinické cytologie a Společnosti českých patologů ČLS JEP, abychom vás informovali, že toto sdružení v žádném případě nemůže být postaveno na úroveň stávajících odborných společností a jak již je výše zmíněno, účast v tomto sdružení je pouze dobrovolná nikoliv povinná.

V této souvislosti si vás tímto dovolujeme informovat, že největší cytologické laboratoře v ČR oficiálně deklarovaly, že do tohoto „Sdružení“ vstupovat nehodlají.

Konstatujeme, že vzniku sdružení či připojení se k němu samozřejmě nemůže a nebude nikdo bránit. Považujeme jej však za velmi nešťastný pokus, jehož skutečná motivace je nejasná. Efekt vzniku sdružení však může být (a pravděpodobně bude) v konečném důsledku spíše kontraproduktivní, neboť vnáší nejednotu mezi laboratoře, což by se mohlo projevit oslabením naší pozice při vyjednávání s plátci péče či dalšími orgány.


S pozdravem


     MUDr. Alena Beková
Předsedkyně SKC ČLS JEP


Prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.
    Předseda SČP ČLS JEP

Zpět na přehled zpráv

Přidej na Seznam Přidat do mého přehledu na Google Přihlásit se k odebírání informačního kanálu (RSS)  Všechna práva vyhrazena,  Copyright © 2004-2017 Společnost českých patologů ČLS JEP