Společnost českých patologů
REKLAMAEuropean Society of Pathology
Úvodní stranaAktuální zprávyArchivZápisyKalendář akcíO společnostiStandardy,...DoškolováníIAPKontakty

REKLAMAbamed s.r.o. (www.bamed.cz)
Stránky časopisu (www.CSpatologie.cz)

Archivní zprávy

GYNEKOLOGICKÁ CYTOLOGIE
(Zveřejněno 06. 09. 2004)

Sdružení Soukromých Patologů (Spat)
Nad Šárkou 37, 16000 Praha 6
IČO 66003695
Tel 257 222 345, Fax 233 323 001
e-mail JULIS@BIOLAB.CZ


Vážený pan
MUDr. Petr Pokorný
ředitel
ÚP VZP Praha, Orlická 3Vážený pane řediteli,

odvolávám se na nedávné setkání ohledně problémů v patologii, zejména o vykazování gynekologické cytologie (kod barvení).

Obrátili se na nás kolegové z několika pracovišť, kde místní pobočka VZP provedla plošný přepočet vykazovaných výkonů a plošně začaly rozdíl strhávat. Při rozhovoru s Vámi jsme přednesli námitku, že:

a) nařízení, kterého se metodický pokyn - VZP týká (bod 35.3 Seznamu Výkonů) nebylo před zařazením do Seznamu projednáno ani PS2, ani Odbornou Společností českých patologů, ani zástupci poskytovatelů - Sdružením soukromých patologů.

b) pokud by nedošlo k dohodě o anulování tohoto ustanovení, žádali jsme, aby toto opatření nebylo uplatňováno již do července 2004. To, že by se mělo jednat o retroaktivní opatření, již od roku 2000 (pobočka Brno), nás tehdy nenapadlo ani v nejhorším snu.

c) zásadní chybou Metodického opatření je, že jsou do jedné skupiny restrikcí zahrnuty vyšetření gynekologické onkologické cytologie (nikoliv screening!!!), ale i punkce mammy, ovarií, Douglasova prostoru apod. - pokud byly indikovány odborností gynekologickou. Takto by se z např. punkce štítné žlázy stalo vyšetření gynekologické!? Přitom v definici kodu výkonu 87433 (výkon za 1 až 3 preparáty) je stejně jako v definici 95115 (za každý jeden! preparát) zahrnuta tatáž metoda barvení dle Pappanicolaua.

Z výsledku jednání s Vámi jsme měli pocit, že došlo k určitému pochopení naší situace, a proto se na Vás obracíme se žádostí o pomoc zejména při jednání s okresními pobočkami, při znovuposouzení Metodického opatření. Nabízíme Vám možnost konzultace Výborem Odborné společnosti JEP při hledání příznivějších definic.
K tomuto účelu jsme připraveni Vás znovu navštívít a celou záležitost projednat.


Děkuujem za pochopení,


MUDr. Ivan Juliš, CSc.
předseda SPat
Sekretář Výboru Odborné společnosti českých patologů ČLS JEP

Zpět na přehled zpráv

Přidej na Seznam Přidat do mého přehledu na Google Přihlásit se k odebírání informačního kanálu (RSS)  Všechna práva vyhrazena,  Copyright © 2004-2017 Společnost českých patologů ČLS JEP