Národní program screeningu karcinomu děložního hrdla z pohledu patologů
zobrazeno 1564x
Uveřejněno 25. dubna 2005
Stanovisko Společnosti českých patologů ČLS JEP. Sdělení vyžádáno organizátory Brněnských Onkologických Dnů, květen 2005
Praha, Ostrava
Postoj Společnosti českých patologů jakožto odborného garanta morfologických vyšetření k rozpracovanému programu lze shrnout do následujících bodů:
1. s ohledem na výskyt karcinomu děložního hrdla v ČR a nedostatečný záchyt prekanceróz považujeme program za vysoce žádoucí
2. Domníváme se, že až dosud bylo těžiště přípravy soustředěno disproporčně pouze na laboratorní a diagnostickou část programu. Proto jsme žádali rozpracování a podrobnější informaci o fázích předcházejících – jaký byl výsledek analýzy výskytu Ca v ČR provedený cíleně před zahájením přípravy screeningového programu, jaký byl výsledek analýzy dostupných kapacit klinických a laboratorních, jaká data v jaké struktuře budou sledována a zejména, kdo tato data bude shromažďovat a analyzovat. V části metodika screeningu nás zajímaly otázky prezentace programu laické veřejnosti, nejen způsob zvaní žen, ale zejm. kvalifikační a provozní podmínky účastníků Programu, tj. gynekologů a cytologů.
3. Ministerstvo zdravotnictví, jako vyhlašovatel Programu a Odborná společnost gynekologů jsou podle našeho názoru zodpovědné za definování, přípravu a realizaci administrativní, klinické a analytické (zpracování dat) části screeningového programu.
4. Odborná společnost českých patologů ČLS JEP, která je obecně garantem morfologických vyšetření, je zodpovědná za zajištění diagnostického vyhodnocování gynekologické. Vycházíme z následujících principů:
4.1. Považujeme za nezbytné využít k zajištění programu stávající sítě laboratoří a v nich pracujících specialistů. Předběžné odhady předpokládají celkový 5-10% nárůst počtu vyšetření.
4.2. Trváme na těsné vazbě cytologických a následných histologických vyšetření, jakožto na závažném prvku kontroly kvality
4.3. Nepovažujeme za racionální centralizaci cytologických vyšetření s transporty materiálu do vzdálených laboratoří, jsou-li dostupné odpovídající kapacity blíže lokalizované, a to nikoli z důvodu prosté „rajonizace“, nýbrž prodražování programu a snížené vazby na další vyšetření a spolupráci s kliniky.
4.4. Pro diagnostickou mikroskopickou část screeningového Programu považujeme za základ
Standard gynekologických cytologických vyšetření, který je již tři roky přístupný na stránkách Společnosti patologů http://www.patologie.info. Je připraven inovovaný Standard, který jsme vypracovali v souladu s pravidly Evropské federace cytologických společností - QUATE (Quality Assurance Training and Education) http://www.cancer-network.de.