Aktuální informace prostřednictvím RSS kanálu

zobrazeno 3453x

Uveřejněno 11. září 2011

Server Společnosti českých patologů ČLS JEP Vám nabízí získávání aktuálních informací prostřednictvím RSS kanálu. Pro ty z Vás, kteří se s pojmem "RSS" doposud nesetkali, nabízíme níže text, který pojednává o "Všem podstatném o RSS kanálu". Text jsme se svolením autora převzali ze serveru ROOT.cz.

Chcete-li si manuálně přidat RSS kanál do své RSS čtečky (viz text níže), vložte do ní následující adresu kanálu:
http://www.patologie.info/rss/

V případě, že používáte kompatibilní internetový prohlížeč (Google Chrome, Mozilla Firefox,...), klikněte na odkaz: RSS kanál.

Na spodním okraji každé stránky navíc naleznete odkazy pro přidání aktuálních informací na úvodní stránky Google a Seznam (Přidat do mého přehledu na Google Přidej na Seznam)


Vše podstatné o RSS
Převzato ze serveru ROOT.cz (http://www.ROOT.cz)


Možná jste na některých webech narazili na pojem RSS. Možná ani nevíte, o co se přesně jedná a k čemu by to mohlo být dobré. Možná ani netušíte, k čemu by to mohlo být dobré právě vám. Pokud ještě RSS nepoužíváte, tento článek vám řekne dost na to, abyste svůj postoj změnili. Rozhodně o mnoho přicházíte.


Článek je určen především začátečníkům, ale nevylučuji, že se může najít i poměrně zkušený uživatel, který zatím o RSS slyšel jen zběžně a ani ho nenapadlo se o něj příliš zajímat. Půjdeme tedy od obecného ke konkrétnímu.


Jak čtete web?

Většina uživatelů ráno přijde ke svému počítači, zapne prohlížeč a začne postupně procházet své oblíbené weby. Postupně si rozkliká všechny záložky, mrkne, co je nového, co se změnilo a pak se pustí do obvyklé práce.

Ty nejdůležitější stránky pak ještě navštíví několikrát denně, aby se přesvědčili, jak probíhají diskuse, zda došlo k nějaké aktualizaci během dne a podobně.

Takový postup má ovšem mnoho nevýhod. Je velmi zdlouhavý a zároveň neefektivní. Denně musíte projít mnoho webových stránek, orientovat se na nich a především si pamatovat, co jste včera už viděli a co ještě ne. V případě rozsáhlejších zpravodajských serverů navíc na mnoho informací vůbec nenarazíte nebo si nevšimnete, že se něco změnilo.

Průběžné sledování mnoha webů navíc také znamená, že často nezaznamenáte některou důležitou novinku včas a buďto na ni nemůžete reagovat nebo o ni můžete přijít úplně, když ji zasypou další zprávy.

Aby k podobným situacím nedocházelo, byl vynalezen systém informačních kanálů, který se jmenuje RSS.


O co tedy přesně jde?

RSS je zkratka, která znamená Rich Site Summary. Jedná se o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a další novinky. K využití RSS zdrojů vám bude stačit specializovaná RSS čtečka. Je docela pravděpodobné, že už nějakou ve svém počítači máte a ani o ní nevíte. Ke čtečkám se ale dostaneme později.

Technicky vzato není na celém principu RSS nic složitého. Zpravodajský server, který chce své RSS nabízet, musí jen na svůj web umístit soubor, který v předem stanovené struktuře obsahuje výtah z nabízených informací. Tento výtah se pak automaticky aktualizuje.

Tento soubor nazýváme RSS kanálem. Zmíněné RSS čtečky si jej dokáží automaticky ve zvolených časových intervalech stahovat a upozorňovat uživatele na změny, které se v souboru objevily od poslední kontroly.

...


RSS čtečky

Možná pro vás bude překvapením, že integrovanou RSS čtečku obsahuje například Firefox, Opera nebo Thunderbird. Je to zcela logické, prohlížeč máte stejně pořád spuštěný a e-mailový klient slouží k příjmu zpráv, tak proč ne taky RSS zpráv.

V případě Firefoxu stačí zvolený kanál přidat mezi záložky. Objeví se nová položka, která pod sebou skrývá další menu. V něm jsou vidět poslední zprávy získané z konkrétního RSS.

...

Poslední možností o které se podrobněji zmíním, je čtení RSS v e-mailovém klientu Thunderbird. V něm stačí přidat nový účet typu RSS a zadat mu všechny kanály, které chceme kontrolovat. Thunderbird pak RSS přijímá stejně jako běžnou poštu. Jednotlivé zprávy je možno rozdělovat do podsložek a celé řešení je tak přehlednější.

Přiznám se, že jsem vyzkoušel čtečku ve Firefoxu i Sage, ale nakonec jsem zůstal u Thunderbirdu. Připadá mi nejpřehlednější. Zprávy se mi promíchávají v několika kategoriích, jsou přehledně chronologicky řazeny a mám jasný přehled o tom, co jsem četl a co ne. Dalším rozhodujícím faktorem je skutečnost, že Thunderbird stejně na jedné z mých ploch stále běží.

Existuje samozřejmě také hromada samostatných čteček.


Závěr

Pokud chcete mít jistotu, že se dozvíte o všem, co se šustne, rozhodně nad RSS uvažujte. Překvapí vás, kolik vám dokáže uspořit času a budete kroutit hlavou nad tím, proč jste si čtečku nepořídili dřív. Můžu z vlastní zkušenosti říct, že se u počítače bez svých oblíbených kanálů cítím jako bez ruky.


Převzato ze serveru ROOT.cz (http://www.ROOT.cz)